W przyrodzie wiosna i zakwitły żonkile, zaś pierwszoklasiści podjęli się omówienia bardzo poważnych tematów. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.
Uczniowie obejrzeli historię „Pamięć Drobinek”, film w przystępny sposób opowiada o trudnych tematach z historii. Pani Zofia Stanecka opisała przygody Drobinek, mieszkańców lasu od najdawniejszych czasów. Polecamy wszystkim obejrzenie lub przeczytanie losów bohaterów. W czasie zajęć poznaliśmy postać Marka Edelmana, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Wszyscy, którzy chcieli pamiętać, zanosili na Muranów żonkile.
Pierwszoklasiści z żółtymi żonkilami przyłączyli się do zajęć, którym towarzyszyło hasło „Łączy nas pamięć”. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą.
https://spsusz.pl/w-szkole/wydarzenia/6177-laczy-nas-pamiec#sigProId24f6bb0894