Czcionka:
Kontrast:

Wydarzenia

czytaj

Sport

czytaj

Konsultacje

czytaj

Odsłony: 216
Pin It

W środę 5 czerwca klasy trzecie z wychowawcami i opiekunami wyjechały na wycieczkę do Torunia. Była to dla nas nie lada atrakcja i nagroda za całoroczną, ciężką pracę.

MUZEUM PARTACZY i warsztat wypieku piernika to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy. Zapachy historii mieszają się tu z kreatywnością. Uczniowie wzięli udział w warsztatach wypieku piernika, kaletniczych i szczytniczych. Była to niezwykła podróż w czasie i stworzenie oryginalnej pamiątki.
W atmosferze aromatycznych przypraw i barwnych opowieści uczestnicy samodzielnie wytworzyli swoje ozdobne pierniki, krok po kroku odkrywając sekrety partackich mistrzów.

Szczytnik jak sama nazwa wskazuje, zajmował się produkcją tarcz i takie zadanie stało przed uczestnikami warsztatu szczytniczego. Czekał tu na nas średniowieczny strażnik miejski, który zabrał nas w opowieściach do średniowiecznego Torunia, gdzie wspólnie odwiedziliśmy kramy szczytnika i zobaczyliśmy jak przebiegał cały proces wyboru i zakupu tarczy. Po wizycie w kramie szczytniczym zabraliśmy się do pracy i każdy z uczestników warsztatu stworzył dla siebie swoją własną oryginalną tarczę, którą zabrał na pamiątkę.

W trakcie warsztatów nasi mistrzowie szczytnictwa opowiedzieli również o tym, do czego właściwie służyły tarcze, jakie były ich rodzaje oraz co oznaczały odpowiednie symbole zawarte na nich.

Partacki warsztat kaletniczy to wizyta w garbarni, czyli miejscu, które w średniowieczu było jednym z najważniejszych i najbardziej obleganych. Skóra w tamtych czasach była bardzo istotna i wykorzystywana na wiele rozmaitych sposobów. Buty były w 100% skórzane, były drogie, ale za to bardzo wysokiej jakości i nosiło się je wiele lat. Pięknie przyozdobione kaletki noszone były przez mężczyzn i często stanowiły jedyny ratunek w sytuacji braku pieniędzy. Nasi mistrzowie zabrali nas do garbarni i opowiedzieli o zastosowaniach skóry. Wytłumaczyli, w jaki sposób garbarz uzyskiwał materiał do pracy oraz pokazali, jak wyglądała skórzana sakwa i jakie skarby w niej mogły się znaleźć.

Młodzi adepci partactwa własnoręcznie wykonali swoją skórzaną sakwę, którą zabrali na pamiątkę ciekawej lekcji.

CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY był kolejnym punktem naszej wycieczki. To pierwsze (i na razie jedyne) centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim.
Dzieci mogły tu pobudzić swoją kreatywność i zainspirowane otaczającymi przedmiotami samodzielnie odkrywać fascynujący świat nauki. W interaktywny sposób aktywnie przyswajały wiedzę o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Wizytówką toruńskiego centrum nauki jest najdłuższe stale działające wahadło Foucaulta w Polsce, które przechodzi przez wszystkie kondygnacje centrum. Umożliwia ono obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi.

W międzyczasie posililiśmy się smakowitym obiadem w bistro „Katarzynka”. Frytki, kotlety i surówka znikały z talerzy w błyskawicznym tempie, a swojski kompot orzeźwił nas w ten upalny dzień.

PLANETARIUM było ostatnim punktem naszej wycieczki.

Każdego dnia otoczeni jesteśmy kolorami. A jak jest nocą? Nocą wszystkie koty są szare, jak mówi przysłowie, nawet te rude. Podobnie nocne niebo wydaje się czarne, a Księżyc i gwiazdy nie wyróżniają się kolorami. Nawet Słońce, które o zachodzie przybiera fantastyczne barwy złota i czerwieni, także jest białe. Na zdjęciach z teleskopów widzimy piękne kolory mgławic, a przecież w rzeczywistości ludzkie oczy ich nie dostrzegają. Czy niebo jest faktycznie czarno-białe? Nic bardziej mylnego. Kolory kosmosu nie są tylko złudzeniem. Z bliska gwiazdy są żółtawe, czerwonawe i błękitne. A i nasze sąsiednie planety mają niezwykłe kolory! Mars nazywany jest Czerwoną Planetą, Neptun jest błękitny, a Jowisza ozdabiają wielobarwne chmury. A jakim kolorem wyróżnia się nasza Ziemia? Sprawdziliśmy! Obejrzeliśmy seans familijny "Kolorowy kosmos", w którym zawartych było dużo ciekawych informacji podanych przy akompaniamencie radosnej muzyki i wirującej nad naszymi głowami kopule pełnej kolorów.

W ciągu całej wycieczki, przemieszczając się z obiektu do obiektu mogliśmy podziwiać toruńskie kamienice, zabytki, bulwar i pomnik Mikołaja Kopernika, pod którym wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Kupiliśmy wiele ciekawych pamiątek, związanych z tym pięknym miastem.

Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

sko4

wymiana3

niepodlegla4

wolontariat2

Bez tytulu2

bibl

laboratoria1