Czcionka:
Kontrast:

Wydarzenia

czytaj

Sport

czytaj

Konsultacje

czytaj

Odsłony: 895
Pin It

001W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości 1918-2018 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego powstał Szkolny Komitet Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którego zadaniem będzie przygotowanie wydarzeń upamiętniających tę wyjątkową rocznicę.

Inauguracją wydarzenia była wycieczka szkolna do Wilna i wizyta na Cmentarzu na Rossie, gdzie uczniowie naszej szkoły wspólnie modlili się, zapalili znicze i oddali hołd Polakom – bohaterom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Wśród inicjatyw zaproponowanych przez SU znalazły się liczne konkursy oraz przemarsz ulicami miasta połączony z manifestacją patriotyczną zaplanowany na przyszły rok szkolny. Do współpracy włączyli się bardzo licznie nauczyciele oraz organizacje szkolne, w tym grupa rekonstrukcyjna „5 Brygada”. Intensywne działania społeczności uczniowskiej, w tym szczególnie klasy gimnazjalnej II a zachęciły SU do zorganizowania pięciodniowej wycieczki do Wilna. Trudne wątki historyczne przewijały się na całym szlaku wyjazdu. Przypominaliśmy lata niewoli zaborów i objawienia w Gietrzwałdzie (w języku polskim!), poznaliśmy niezwykłą historię klasztoru w Wigrach i zwiedzaliśmy zrabowane krypty. W litewskim Wilnie uczniowie poszukiwali śladów polskości odkrywając je w kościołach, zabytkach, na ulicy Literatów i spotykając ludzi posiadających polskie korzenie. Szczególne wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta na Cmentarzu na Rossie, gdzie zapaliliśmy znicze i gdzie była wspólna modlitwa przy „Mauzoleum Matka i Serce Syna” (Józefa Piłsudskiego), oddanie hołdu oficerom i ochotnikom walk o Wilno w latach 1919 -1920, a także żołnierzom Armii Krajowej – uczestnikom operacji Ostra Brama z 1944 roku. Wędrując Szlakiem Papieskim uczniowie podziwiali piękno przyrody podczas rejsu statkiem „Żeglugi Augustowskiej” (tym samym, którym w 1999 roku płynął nasz rodak – Jan Paweł II, papież). Wycieczkę zakończyliśmy w Św. Lipce i kwaterze Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu powstałej w czasie II wojny światowej, wojny, która zmieniła granice państwa polskiego.

Aktualnie SU przeprowadził w ramach prac Szkolnego Komitetu Obchodów ankiety wśród uczniów dotyczące postaw patriotycznych, lokalnego patriotyzmu oraz zapytał uczniów o ich propozycje związane z obchodami uroczystości w przyszłym roku szkolnym.

Pracami Szkolnego Komitetu Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości kieruje Włodzimierz Paliński, zastępca dyrektora szkoły, który zgłosił Szkołę Podstawową w Suszu do konkursu „Szkoła Niepodległej”. Koordynatorem działań związanych z konkursem został Daniel Pączkowski, opiekun Samorządu Uczniowskiego.

Skład Szkolnego Komitetu Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości:

Włodzimierz Paliński – przewodniczący

Daniel Pączkowski - koordynator

Emilia Bluj-Kołakowska

Aleksandra Kotłowska

Agnieszka Mazińska

Dorota Olszewska

Jolanta Palińska

Izabela Prus

Bogumiła Pyrzanowska

Elżbieta Ryszka

Dorota Rykaczewska

Grzegorz Rykaczewski

Agnieszka Siecińska

Anna Sitnik

Ilona Staręga

Danuta Świst-Piotrowska

Jacek Włodarski

Joanna Wolf-Marszałkiewicz

Szczegółowy harmonogram  uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości już wkrótce!

sko4

wymiana3

niepodlegla4

wolontariat2

Bez tytulu2

bibl

laboratoria1