Czcionka:
Kontrast:

Wydarzenia

czytaj

Sport

czytaj

Plan lekcji

czytaj

Odsłony: 322
Pin It

Kolumbowie4 czerwca 2019 r. uczniowie klasy VIa, VIb, VIc, VId, VIIb oraz VIIc mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Kolumbowie” w kinoteatrze Pasja w Iławie. Inspiracją dla autora scenariusza i reżysera przedstawienia, Krzysztofa Webera, były utwory o tematyce wojennej, m.in.: „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, „Pokolenie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Przedstawienie pt. „Kolumbowie” to  historia czworga przyjaciół: Ireny, Franka, Zygmunta i Tadeusza, którzy poznali się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Mieli marzenia, plany na przyszłość, chcieli cieszyć się swoją młodością i czerpać radość z życia. Los zgotował im jednak piekło – wybuchła wojna. Na próbę została wystawiona ich przyjaźń i miłość. Musieli dokonywać trudnych wyborów, przezwyciężać strach i własne słabości. Wojna niosła ze sobą: śmierć, ból, cierpienie i zdradę, a mimo tego bohaterowie zdecydowali się walczyć o ojczyznę, swój honor i godność. Cel sztuki to uświadomienie współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasie II wojny światowej byli do niej bardzo podobni. Również mieli marzenia, byli beztroscy i bardzo kochali życie. Nie wybierali losu powstańczych bohaterów, lecz kiedy trzeba było, mimo swych młodych lat, szli po kolei na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”.

Spektakl „Kolumbowie” okazał się ważną lekcją historii i patriotyzmu, która przybliżyła uczniom życie ludzi w okupowanej Warszawie. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji oraz skłoniło do refleksji.

Opiekunowie wycieczki: Emilia Bluj-Kołakowska, Aleksandra Kotłowska, Anna Kuta, Jolanta Olewniczak, Daniel Pączkowski,  Agnieszka Siecińska, Katarzyna Staręga, Małgorzata Zabawa, Agnieszka Zielińska.

sko4

wymiana3

niepodlegla4

wolontariat2

Bez tytulu2

bibl

Galeria wyjazdów na basen

Szkoła niepodległej

niepo