W dniach 10.06 – 14.06.2024 uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli: Pana Łukasza Rosiaka i Pani Małgorzaty Kanieckiej oraz przewodnika górskiego Pana Wiktora Wąsowicza, mieli okazję uczestniczyć w wycieczce w Tatry Wysokie (polskie i słowackie) oraz Tatry Zachodnie.
DZIEŃ 1 – DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH
Wizytę w Tatrach rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, gdzie uczniowie, dzięki nowoczesnym technologiom edukacyjnym, poznali m.in: strefy klimatyczno-roślinne, podział i budowę geologiczną Tatr oraz występujące tam zwierzęta i rośliny. Po niespełna godzinnej górskiej edukacji ruszuliśmy na szlak. Góry przywitały nas deszczową aurą. Ruszyliśmy z Palenicy Białczańskiej ku wodospadowi Wodogrzmoty Mickiewicza.
Po krótkim odpoczynku weszliśmy na szlak, który przez Dolinę Roztoki, zaprowadził nas do najwyżej w Polsce położonego schroniska górskiego w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tam spędziliśmy noc.
DZIEŃ 2 – MORSKIE OKO I CZARNY STAW POD RYSAMI
Po nabraniu sił, z rana ruszyliśmy w dalszą drogę. Przez Świstówkę Roztocką, dotarliśmy do popularnego tarzańskiego stawu - Morskiego Oka. Po krotkim odpoczynku udaliśmy na położony prawie 200 metrów wyżej, Czarny Staw pod Rysami. Po dotarciu na miejsce mogliśmy podziwiać pionowe, granitowe ściany Rysów, Kazalnicy oraz Mięguszowieckich szczytów.
Po powrocie do schroniska napotkaliśmy już sporą ilość turystów, w tym kilka szkolnych wycieczek.
DZIEŃ 3 – KASPROWY WIERCH I DOLINA GĄSIENNICOWA
Wjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch, skąd granicą polsko-słowacką zeszliśmy do Doliny Gąsiennicowej. Górskie widoki przesłoniła nam tego dnia gęsta mgła. Po zejściu do doliny czekał nas odpoczynek w kultowym schronisku Murowaniec. Następnie przeszliśmy nad Czarny Staw Gąsiennicowy położony w klasycznym polodowcowym kotle. W drodze powrotnej odwiedziliśmy popularne Krupówki gdzie zakupiliśmy zakopiańskie pamiątki.
DZIEŃ 4 – SŁOWACJA: WODOSPADY ZIMNEJ WODY
Tego dnia wybraliśmy się na Słowację. Dotarliśmy do najstarszego miasta u podnóży Słowackich Tatr – Starego Smokovca. Wjechaliśmy kolejką szynową na szczyt Hrebieniok, skąd udaliśmy się na szlak. Przeszliśmy trasę Wodospadów Zimnej Wody, które tego dnia obficie rozlewały się po dolinie. Odwiedziliśmy najstarsze schronisko w Tarach – Chatę Rainera, gdzie wszyscy wpisaliśmy się do księgi gości.
Wieczorem, w domu wczasowym w Stasikówce odbył się Tatrzański Quiz wiedzy o górach.
DZIEŃ 5 – DOLINA KOŚCIELISKA, JASKINIE, HALA ORNAK
Ostatni dzień naszej wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie tatrzańskich jaskiń.
Najpierw odwiedziliśmy jednak nowo otwarte Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. W towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy bardzo ciekawą wystawę multimedialną, która dotyczyła procesów powstawania Tatr oraz kształtowania się ich polodowcowego krajobrazu. Następnie wybraliśmy się do Doliny Kościeliskiej, gdzie udało nam się przejść przez ponownie otwartą Jaskinię Mroźną, wejść do Jaskini Obłazowej oraz wcisnąć się w początkowy odcinek Jaskini Mylnej. Przemierzając kolejne kilometry doliny, podziwialiśmy wapienne turnie, skalne ostańce oraz płynący obok nas Kościeliski Potok . Po wapiennych skałach wdrapaliśmy się również do Jaskini Raptawickiej.
Następnie odwiedziliśmy schronisko górskie na Hali Ornak, gdzie z przyjemnością odpoczęliśmy po trudach podróży.
Na koniec zostawiliśmy sobie, urokliwy krajobrazowo, Wąwóz Kraków z niewielką lecz wymagającą pewnego wysiłku jaskinią Smocza Jama.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy bacówkę, gdzie zaopatrzyliśmy się w sporą ilość oscypków.
https://spsusz.pl/w-szkole/wydarzenia/5966-wycieczka-w-tatry-2024#sigProId071fc42098