Czcionka:
Kontrast:

Wydarzenia

czytaj

Sport

czytaj

Konsultacje

czytaj

Odsłony: 628
Pin It

WP 20180608 14 39 44 ProNa początku czerwca uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili południowe rejony naszego kraju. W ciągu pięciu dni, w towarzystwie opiekunów Łukasza Rosiaka i Jana Zielińskiego oraz przewodnika tatrzańskiego Wiktora Wąsowicza, zwiedzili oni Pieniny, Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. W wycieczce udział wzięli uczniowie klas gimnazjum: IIIc, IIIf i IId oraz klasy VIIa a także uczniowie ze szkół podstawowych w Lasecznie i Jawtach Wielkich.

Poniedziałek (04.06)

Na początek naszej górskiej wędrówki odwiedziliśmy reglowy rejon Tatr wspinając się na Nosal. Odwiedziliśmy również Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie zwiedziliśmy nowoczesną wystawę multimedialną o tematyce przyrodniczej Tatr. Następnie udaliśmy się w stronę Gubałówki, na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze popularny zakopiański deptak czyli Krupówki. Wieczorem dotarliśmy do naszej bazy wypadowej, czyli ośrodka wypoczynkowego "U Pradziada" w Stasikówce.

Wtorek (05.06)

Cały dzień spędziliśmy w paśmie Pienin. Rano udaliśmy się na spływ rzeką Dunajec.

Przez ponad dwie godziny płynęliśmy granicą polsko-słowacką na flisackich tratwach.

Po dotarciu na ląd zdobyliśmy pienińskie szczyty: Sokolicę oraz Trzy Korony. Na koniec zwiedziliśmy zamek w Czorsztynie i zaporę wodną na Dunajcu.

Środa (06.06)

Ten dzień zaczęliśmy od ponownej wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, gdzie uczniowie zajęli się odkrywaniem przyrodniczych tajemnic w tzw. sali odkryć. Resztę dnia spędziliśmy w Tatrach Zachodnich, a konkretnie w Dolinie Kościeliskiej. Głównym celem naszej wyprawy były tym razem mroczne tatrzańskie jaskinie, które przeszliśmy z niemałym trudem. Były to: Jaskinia Raptawicka, Jaskinia Mylna, oraz leżąca na końcu Wąwozu Kraków, Jaskinia Smocza Jama. W drodze powrotnej kupiliśmy jeszcze na Krupówkach kilka pamiątek i oscypków.

Czwartek (07.06)

Tego dnia znaleźliśmy się w końcu w Tatrach Wysokich. Podróż rozpoczęliśmy w Palenicy Białczańskiej idąc słynną asfaltową drogą prowadzącą do Morskiego Oka. Po dotarciu do wodospadów nazywanych Wodogrzmotami Mickiewicza ruszyliśmy w górę Doliny Roztoki. Po dość długiej wspinaczce dotarliśmy do najwyższego tatrzańskiego wodospadu Wielka Siklawa. Ukoronowaniem naszej podróży było dotarcie do najwyżej w Polsce położonego schroniska górskiego – w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Tam też zatrzymaliśmy się na nocleg, a wieczorem uczniowie wzięli udział w tradycyjnym wycieczkowym konkursie wiedzy o Tatrach. Zwycięzcami konkursu okazali się:

Natalia Socha (IID), Michał Drypa (IIIC), Marta Milewska (IID) i Julia Kałuża (IID).

Piątek (08.06)

Ranek w Dolinie Pięciu Stawów przywitał nas cudowną pogodą. Ruszyliśmy więc w kierunku osławionego Morskiego Oka. Po wymagającym lecz ekscytującym podejściu dotarliśmy na Szpiglasową Przełęcz. Stamtąd czekała nas już tylko długa droga do schroniska położonego nad słynnym górskim stawem. Po dłuższym odpoczynku nad Morskim Okiem ruszyliśmy w kierunku Palenicy Białczańskiej, gdzie czekał na nas transport do naszej "bazy" w Stasikówce.

sko4

wymiana3

niepodlegla4

wolontariat2

Bez tytulu2

bibl

laboratoria1