We wszystkich klasach czwartych, piątych i szóstych w ramach lekcji historia i społeczeństwo nauczyciel przedmiotu przeprowadził warsztaty dotyczące historii pieniądza i form płatności na przestrzeni dziejów. W ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności uczniowie mieli okazję poznać różne waluty, nominały oraz prawidłowe pojęcia takie jak mennica, awers czy rewers.
Zajęcia oparte były na prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Daniela Pączkowskiego, która prezentowała dzieje pieniądza i różne formy płatności, które od czasów najdawniejszych zmieniały się aż do współczesnych, bardzo już nowoczesnych form dokonywania transakcji płatniczych. Uczniowie mieli także okazję poznać bliżej zasady działania banków, mennicy, a także obejrzeć na specjalnie przygotowanej wystawie różne monety i banknoty z różnych krajów świata. Szczególnie ciekawe były banknoty i monety z krajów arabskich, a to ze względu na charakterystyczne pismo, niemalże jak obrazki. Dzieci zgodnie stwierdziły, że dzisiaj ważniejsze są już nowoczesne środki płatnicze, którymi posługują się ich rodzice, takie jak karty, przelewy internetowe czy płatności telefonem. Niektórzy uczniowie już dziś chętnie posiadaliby np. kartę kredytową. Wielu uczniów podkreśliło jednak znaczenie oszczędzania, nawet tych drobny kwot, które z czasem mogą się przemienić w całkiem duże pieniądze. Uczniowie chętnie dzielili się doświadczeniami jak można oszczędzać, i jak dzięki zaoszczędzonym pieniądzom zakupili wspólnie z rodzicami swoje wymarzone rzeczy.
Zajęcia o historii pieniądza były powiązane także z obchodzonym w listopadzie Świętem Niepodległości. Uczniowie posługując się nowoczesną terminologią mieli samodzielnie zaprojektować awers i rewers pamiątkowej monety nawiązującej do Święta Odzyskania Niepodległości. Wyniki tego konkursu już w wkrótce. Patronem nagród w konkursie jest Szkolna Kasa Oszczędności i Samorząd Uczniowski.
Tekst i zdjęcia:
Daniel Pączkowski
https://spsusz.pl/w-szkole/wydarzenia/1849-historia-pieniadza-w-sko#sigProIdd06ba14b93