Czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli– kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi.
Wyciszenie się i relaks
Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze
Rozwój inteligencji emocjonalnej
Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.
Nauka koncentracji
Brak umiejętności skupienia wynika z rosnącej liczby bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu. Dzieci bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Jedna z aktywności aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji jest właśnie nauka czytania.
Nauka empatii, wrażliwości i otwartości na innych
Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza.