Maciej Tur baner 1200x240

20190218 094101Rok 2019 został proklamowany Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych. Obchody te mają zwrócić uwagę na potrzebę ochrony języków rdzennych i ich promocję. W ramach tej kampanii 21 lutego br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcja ta ma na celu podnoszenie świadomości językowej i wytworzenie w Polakach poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

Uczniowie naszej szkoły wspierani przez nauczycieli języka polskiego bardzo aktywnie uczestniczyli w kampanii na rzecz promocji i poprawności języka ojczystego. W pionie klas czwartych odbył się konkurs kaligrafii - jego uczestnicy rywalizowali o tytuł Mistrza Pióra. Klasy piąte przygotowywały historyjki obrazkowe, które zawierały wyrazy z trudnością ortograficzną. Dużą pomysłowością wykazali się również uczniowie klas szóstych, którzy ilustrowali najpopularniejsze związki frazeologiczne. Przygotowane przez klasy VII plakaty z najczęściej popełnianymi błędami językowymi będą na pewno uczulały na poprawne stosowanie języka ojczystego. Zainteresowaniem cieszyły się prace klas najstarszych, czyli VIII i III gimnazjum, na których pojawiły się wyrazy w języku polskim, które warto ocalić od zapomnienia.

Do akcji włączył się również Samorząd Uczniowski, który przez dwa kolejne dni prowadził happening z okazji Dnia Języka Ojczystego. SU przygotował cieszącą się dużą popularnością wśród uczniów tablicę z gwarą uczniowską. Uczniowie mogli wypisywać na niej słowa funkcjonujące w potocznym języku młodzieżowym. Chętni uczniowie mogli wykazać się znajomością zasad ortograficznych w wyjątkowym „korytarzowym dyktandzie”. Z głośników rozbrzmiewały gwary polskie oraz muzyka folkowa.

 

Vinaora Visitors Counter

Powered by JS Network Solutions