Odsłony: 887
Pin It

000 5Dzień piąty był podsumowaniem projektu: dzieciaki wspólnie oceniały to co im się udało, a nad czym należy w przyszłości popracować, co jest super, a co można jeszcze przemyśleć i zrobić na nowo. Pożegnanie nie było smutne, bo wszyscy zgodnie orzekli, że czekamy na kolejne spotkanie, tym razem w Polsce. Wspólna zabawa na koniec dała tego dosadny dowód i na kartkach napisano wiele miły słów. Dla grupy polskiej był to dzień długo wyczekiwany i można to zamknąć w dwóch słowach: Tropical Island! Resztę zobaczcie sami!

Pamiątkowe opaski dla dziewczynek i smycze dla chłopaków wręczyła polska grupa niemieckim rówieśnikom. Polubili się, trochę poznali, a nowego znaczenia nabrało słowo: zakumali, bo język nie stanowił bariery w kontaktach, ale był jednym z wielu nośników porozumiewania się obok gestu, spojrzenia, mimiki. Każda podróż kształci, ale ta była dla 9-10 - latków prawdziwym przełomem. Z dala od rodziców, bardzo samodzielni i odważni, stawiali pierwsze kroki w zagranicznej podróży i sprawdzili się doskonale. Pobyt na Tropikalnej Wyspie był nagrodą za ich odwagę, kulturę, za godne reprezentowanie naszej szkoły, naszego miasta i naszego kraju. I nie wolno pominąć tutaj pytań, które towarzyszyły naszej grupie niemal w każdym miejscu: a skąd są takie grzeczne dzieci ? skąd przyjechaliście? Było nam miło, że tak postrzegani jesteśmy w obcym kraju. Każda wycieczka przynosi mnóstwo wspomnień, ale to nie była wycieczka, a wymiana polsko-niemiecka dla najmłodszych i oby takich kontaktów udało się nawiązać jak najwięcej.

Stęsknieni rodzice oczekiwali na swoje pociechy późnym wieczorem w sobotę, ponieważ grupa polska przedłużyła swój pobyt w Niemczech o jedną dobę. Było warto na spokojnie spakować się i zabrać ze sobą wszystkie emocje i wrażenia. Kto miał szansę pojechać, a nie skorzystał, niech żałuje, bo było warto pod każdym względem: edukacyjnym, turystycznym, rozrywkowym, ale przede wszystkim był to prawdziwy sprawdzian samodzielności, by odnaleźć się w nowym miejscu i w nowym otoczeniu w zupełnie nowej, niezależnej i niewyuczonej roli młodego człowieka pełnego pasji, ciekawości świata, marzeń i pomysłów.

Pierwsza wymiana szkolna dla najmłodszych Susz-Poczdam-Berlin-Poczdam-Susz 2019 to prawdziwy sukces, którego już nikt i nic nie zmieni. Uczestnikom dziękuję, Rodzicom gratuluję, a nam opiekunom i organizatorom przyznaję piątkę z plusem za atrakcyjną, pełną przygód i niespodzianek bezpieczną podróż, w której pokonaliśmy wspólnie prawie 1500 km! Do zobaczenia na kolejnej wymianie! 

galeria zdjęć- V dzień

Galeria wyjazdów na basen

Szkoła niepodległej

niepo